Favorilerine Ekle | Giriş Sayfan Yap | Tavsiye Et

 

Kurs Tanıtım Sayfası | Süper Üye Kimdir? | Menü Tasarımı Konulu Örnek Ders
Kod İndir| Hazır Kodlar | Makaleler| İpuçları | VB .NET Kursu | Dersler | Forum | Alt Bölümler | Servisler
    Merhaba Misafir
    anasayfa » visual basic makaleleri » ÖDÜNÇ KODLAR
Üye Girişi
Kullanıcı Adı:  
Şifre : 
Kaydet ?
Siteden tam olarak faydalanabilmek için üye olmalısınız.
Unuttuğunuz şifrenizi öğrenebilmek için kayıt sırasında verdiğiniz Hatırlatma Cevabı'nı bilmeniz gereklidir.
Şifre hatırlatma işlevini sadece 3 defa kullanma hakkınız vardır.
Kullanıcı adını ve şifresini unutan üyelere email ile yardım verilmez.

Aktivasyon Gelmedi mi?Aktivasyon mesajınız email adresinize gelmedi mi?
Buraya tıklayarak bir kez daha aktivasyon mesajı gönderilmesini sağlayabilirsiniz.
Lütfen email hesabınızın BULK ve SPAM klasörlerini de kontrol ediniz.
Rastgele Makale

Common Dialog (Diyalog Pencereleri)

Yazar: marsgirl
koılay ve anlaşılır dili ile diyalog pencerelerini daha iyi anlayacaksınız


Webmasterlar
Sitenize Ekleyin!
Sitenizde "Son Eklenen 10 Visual Basic Yazısı"'nı göstermek ve içeriğini zenginleştirmek için buraya tıklayınız.

Vbasicmaster.com'a link verin!
Aşağıdaki minik banneri sitenize eklemek için tıklayın!

Üye Sayısı:
Ziyaretçiler nerede?
Yayın № : 1052
Yayın Tar:07.10.2004
Yazar : mahoni06
Hit :15082

Bu Yazarın Yazıları Sadece bu yazarın  göster
Bu Yazıyı Tavsiye Et

ÖDÜNÇ KODLAR

SEMPTOMLAR
1. Visual Studio (yada kısaca Basic) kullanıyorsunuz.
2. Yardıma ihtiyacınız var; kodlarınız ya istediğiniz gibi çalışmıyor yada yapmak istediğinizi gerçekleştirecek kodları bilmiyorsunuz.
3. Hemen internette bir basic sitesi buldunuz ve foruma sorununuzu yazdınız.
4. Koda acil ihtiyacınız var ve zaman kısıtlı.
5. Cevap bekliyorsunuz ama size ya cevap veren yok yada aldığınız cevap yeterince açıklayıcı / inandırıcı / tatminkar değil yada içinde istediğiniz kaynak kodlar yok.

SEBEP
1. Studio CD ?leriniz eksik; MSDN kütüphaneniz yok yada İngilizce bilmiyorsunuz.
2. Yeni öğrenmeye başladınız; ya kolay anlaşılır bir kitap seçmediniz yada okulda/kursta dersleri takip etmediniz.
3. Öğrenmeye başlayalı çok oldu fakat ileri seviyede kaynak (referans) kitabınız yok.
4. Başvurulacak kaynakları bulmakta güçlük çekiyorsunuz.
5. Herşeyiniz var ama tembelsiniz; kolaycılığa alışmışsınız ve herşeyi hazır istiyorsunuz.
6. Yada en kötüsü cevabı hiç bulunmayacak zor bir sorunla karşı karşıyasınız; bu dil size yetmemektedir, yanlış dilde uğraşıyorsunuz.

ÇÖZÜM
1. Studio CD ile gelen MSDN kütüphanesini bir türlü edinin (lisanslı profesyonel sürüm 7000-9000$).
2. Seviyenize uygun iyi bir kitap edinin; başlangıç seviyesinde iseniz genel konular üzerinde duran ve nasıl başlayacağınızı gösteren yada orta seviyede iseniz ileride de rahatlıkla kullanabileceğiniz tüm komutları olabildiğince çok içeren (olursa örnek kodların da bulunduğu) yada üst seviyede iseniz teknik referanslar olarak yayınlanan kitapları seçin (İ.Karagülle/Z.Pala kişisel tercihimdir reklam olmasın veya bulabiliyorsanız ve paranız da varsa Microsoft yayınları).
3. MSDN kütüphanesi içerisinde bulunan SAMPLES dizinindeki örnek projelerin kaynak kodlarını inceleyin.
4. API ile ilgili Api-Guide programını (kişisel tavsiyemdir; toplu halde bulunan ve sınıflandırılmış en geniş örnek uygulama kodlarını da içerisinde barındıran ücretsiz faydalı bir eser) mutlaka edinin (www.allapi.net).
5. İnternet düm dünyaya açılan özgür bir kapı; tüm dünyayı dolaşın kendinizi odanızın/şehrinizin içerisine hapsetmeyin. İlgili sitelere üye olun, sitelerin verdiği ücretsiz hizmetlerden faydalanın. Visual Basic ile ilgili en geniş site www.planet-source-code.com mutlaka üye olun ve günün kodları hizmetinden (codes of day) faydalanın. Bazı konularda bazı siteler uzmanlaşmıştır, bunları bulun ve bu konularda bu sitelere başvurun.
6. Ne kadar direnirseniz direnin, İngilizce bilmek bir avantajdır. Sorunlarınızın cevaplarını bulmada temasa geçtiğiniz insanlarla kuracağınız temel iletişim dilidir öncelikle (cevaplayan ister hintli, ister arap, ister alman ister brezilyalı olsun farketmez) ve artık evrensel bir dil programcılıkta (basicte komutların neredeyse tamamı). Bu avantaja sahip olmak için çok fazla da çaba gerekmez aslında; orta öğrenim ingilizce seviyeniz bile yeterli olacaktır. Teknik terimlerinin İngilizce olduğu bir ortamda zaten çoğu kelimenin anlamını biliyor olacaksınız ve referans/kılavuzlarda fazla zaman yapısı bulunmadığından ve basma kalıp cümleler kurulduğundan anlamlarını rahatlıkla kavrayacaksınız. Bazen gözünüzü korkutacak ağdalı bir cümle yapısı görseniz bile bilmediğiniz kelimelerin anlam içermeyen (cümle için) kelimeler olduğunu farkedersiniz, bildiğiniz kelimeler cümlenin özünü kavramanızda zaten yeterli olacaktır. Yine uzun cümleler gördüğünüzde bunun anlamsız/gereksiz bir takım bağlaç/edat vs. ler ile birbirinin içerisine geçirilmiş kısa cümlecikler olduğunu görürsünüz. Cümleyi uzunlamasına anlamaya çalışmaktansa kısa parçalara bölüp anlamaya çalışmak daha doğru sonuçlar verecektir.
7. Asıl olan (tüm hepsi ile birlikte/içerisinde) kendi kişisel gayretlerinizdir; azim, araştırma, inceleme ve değiştirerek deneme/yanılma. İşte hepsi bu!

DURUM
Bu yazıyı okuyorsunuz; VB sitesindesiniz. Bu durumda ya bir çözümün peşindesiniz yada kendinizi geliştirecek yeni ufuklar arıyorsunuz.
?Bu da makale mi şimdi ? ? diyerek şimdiye kadar gitmediyseniz bunu onaylıyorsunuz (bu arada her ne kadar bölümün adı makaleler de olsa ben kendi yazdıklarıma hep yazı diyorum ;o)).
Eğer formu takip ediyorsanız en fazla gelen soruların veritabanı uygulamalarına yönelik olduğunu ve cevapların acil rumuzuyla örnek kod olarak istendiğini farketmişsinizdir. Ve bildiğiniz üzere bu sitede makaleler bölümü dışında ipuçları, dersler, kodlar, forum bölümleri de bulunmaktadır. Sorulan soruların çoğunun cevaplarının bu bölümlerde olduğu bir gerçek, zaten aranılan cevap daha önce verilmişti. Acil rumuzuna ise denilecek tek şey; ?Acil olan herşey geç kalmış demektir!? yazar benim çalıştığım kamu dairesinde (kamuyken bile ;o)). Vaktinde öğrenilmedi, başka şeylerle vakit öldürüldü, halen öğrenmeye vaktim yoktur açıkçası anlamı. Eğer gerçekten vaktiniz yoksa bu yazıda (diğer yazılarımda olduğu gibi) size verilecek bir şey yok!. Halen okumaya devam ediyorsanız, sizin burada bulunuş amacınızı anlıyor ve onaylıyorum. Sizin balık değil olta peşinde olduğunuz, mutlak doğru.
Buraya kadar tamam da, peki yazının adı niye ?ödünç kod? ? Gayet basit, MSDN kütüphanesinden ?BORROWING CODE? adlı basit/gereksiz ama önemli bir yazı başlığına atıfta bulunulmuştur. Yazı aşağıdaki cümleyle başlar:

MÜMKÜN OLDU?U HER ANDA KODU ÇAL
Kaynak kodu alabiliyorsanız niye oturup kendiniz yazasınız ki? Sorununuzun çözümü için MSDN kütüphanesini ve örnek kodları kontrol ettiniz mi? Örnek kodlar bazen komple bir uygulamanın kaynak kodlarını içerir. Maalesef ki, çoğu programcı bu örnek kodları halen keşfetmemiştir. Bu örnek kodlar siz onları kullanasınız diye orada tutulmaktadır. VB dilinde veritabanına yönelik geniş kapsamlı bir uygulama kodu isterseniz, VB98SAMPLESVisData projesini mutlaka inceleyin.
Kısaca bu proje VB5 ve VB6 versiyonlarında Add-Ins menüsü içerisinde bulunan Visual Data Manager?in açık kodlarını içerir. Eğer daha önce kullanmışsanız ne kadar kapsamlı olduğunu da görmüşsünüz demektir. Veritabanına yönelik tüm sorularınızın cevabı bu örnek içinde yer almaktadır. Ayrıca Studio Tools içerindeki uygulamaların bazıların VC dilinde açık kodları da bulunmaktadır.
Ödünç kodların amacı; isterseniz bütün kodları, isterseniz sadece o an için işinize yarayacakları, isterseniz dışarıdan referans vererek (SETUP1.EXE tarafından kullanılan VB5STKIT.DLL dosyası) kendi projenizde kullanabilirsiniz. Ayrıca kodları inceleyerek, anlayarak kendi amacınız için değiştirebilirsiniz (örnek proje de ACCESS 7.0 her ne kadar son sürüm de olsa siz bunu yükseltebilirsiniz).
Diğer örnek kodlardan bazıları;
-MSCOMM kontrolü kullanan terminal örneği >vbTerm
-Kodların nasıl optimize edilebileceğini gösteren (For-Next döngüsü mü daha hızlı çalışır Do-Loop döngüsü mü?)>OPTIMIZE
-Basit bir notepad örneği>SDINOTE
-MCI CD Player>MCITest
-Grafik kart örneği>MSChart
-Resource kullanımına bir örnek>ATM?.

VISDATA (VisData.vbp)
Visual Basic Professional Edition içinde yerleşik bu örnek program DAO (Data Access Object) katmanından veri erişimlerini göstermek üzere çeşitli programlama tekniklerini açıklamalı olarak anlatır.
VisData aşağıdaki işlevleri yerine getirebilecek yetenekte, genel amaçlı bir veritabanı aracıdır;
Veritabanı ve tablo yaratma.
Tablo değiştirme (alanları ve indeksleri ekleme ve silme).
Üç kayıtseti tipi (tablo, dynaset, ve snapshot) ve üç form tipi (tekli kayıt, data control, ve data grid) kullanarak veri görüntüleme/değiştirme.
Tüm nesnelerin özelliklerini görüntüleme.
Data-bound listesi ve data-bound combo box kontrollerinin nasıl çalıştıklarını açıklayan formlar.
Tüm desteklenmiş veritabanı tiplerine gönderme/alma.
Insert, Update, Delete, Drop, Create, Dump vb. SQL destekli fonksiyonlar için direkt SQL cümleleri çalıştırma.
Where, Joins, Order By, ve Group By ifadeleriyle ve seçilen alanlarla kullanıcıya yardımcı olan sorgulama oluşturucular.
Transaction işlemleri.
Aynı yada farklı veritabanına tablo yapısını ve verileri kopyalama.
Jet MDB, Dbase III/IV, FoxPro 2.x, Paradox 3.x/4.x, Btrieve, Text, Excel, ve SQL Server, DDL ve DML destekleri.
Sorgu (QueryDef) oluşturma, değiştirme ve çalıştırma.
JET güvenlik oluşturma/değiştirme.
İlişki/referans oluşturma ve değiştirme.
Bağlanmış tabloların yönetimi.
Visual Basic içerisinde add-in kullanımı.
Ve daha fazlası; hata tuzaklama, MDI form, toolbar, menü, dinamik formlar oluşturmak, ön izleme, yazdırma, treeview, help dosyası, kullanıcı/grup/erişim yetki/şifre işlemleri, veritabanı onarım ve veritabanı versiyon yükselteme/düşürme, ODBC, SQL server bağlantıları, ?.

SON SÖZ;
Neyi, Nereden, Nasıl arayacağınızı bilirseniz, cevaplarınızı hızlı, doğru ve yeterince açık alırsınız

;o)
Yorumlar, eklemeler ve düşünceler
        sağol kardeş bilgilendirdiğin için.

   Yuji-Amca, 20.07.2005 02:35
   Teşekürler baba.Devamının gelmes dileğiyle.

   sadalka, 04.05.2006 21:00
   Öğrenmeyi öğrenmek.. Cevap alabilmek için doğru soruyu doğru yere sormak.

Güzel Bilgiler Teşekkürler...

   beyazgolge, 08.07.2007 10:44
   Türkiyedeki forumlarda hep klasik bilgiler var.Bunun için ingilizce bilmek sart yoksa orta seviyede takılıp kalıyoruz.
Verdiğin Bilgiler için sağol.


   mrsmall, 09.04.2011 23:41
© Hakan Ersöz 2000-2013| Üyelik Sözleşmesi | | Ödeme Bildirimi
Sitemizden yenilikleri hemen öğrenin, pop upları engelleyin, chat yapın... ToolBarımızı indirin:
Vasicmaster Toolbar'ı indirin